Svou velikostí a důležitostí je Tvrz Třebotov „Popelkou“ mezi nemovitými kulturními památkami České republiky. Ovšem možná právě proto vás učaruje svou rozmanitostí a bohatou historií.

Mohutné zdi mohou vyprávět příběhy urozených pánů a paní, měšťanů, rychtářů, farářů či například lekárníka.

První zmínky o Tvrzi Třebotov

Sídlo pravděpodobně již z konce 10. století je písemně doloženo roku 1253, kdy se o tvrzi Trzebotow píše v darovacích listinách Václava I. Rytířskému řádu Křížovníků. Tvrz je tak starší než například hrad Karlštejn.

V průběhu následujících staletí Tvrz vystřídala mnoho majitelů z řad nižší šlechty, bohatých pražských měšťanů ale například i opatů, farářů cisteriánské církve či stát. V 16. století byste v Tvrzi dokonce našli pivovar a o století později rezidenci a faru zbraslavského cisterciánského kláštera.

Devastace , požár a znovuzrození

Tvrz byla udržována v relativně dobrém stavu až do 2. světové války. Poté bohužel začala její devastace. Hlavní příčinou byl rozsáhlý požár v roce 1942, který ji z jedné třetiny zničil úplně a na zbytku nadělal škody, které se jen pomalu nebo vůbec neodstraňovaly. Přesto se však 1. ledna 1958 stala chráněnou kulturní památkou.

V letech 2001-2003 se tehdy polorozpadlá neobývaná ruina dočkala vzkříšení v podobě kompletní nicméně k historickým prvkům velmi citlivé rekonstrukce tehdejším majitelem ing. Sedláčkem. V roce 2007 pak také byla znovuvysvěcená kaple Sv. Jana Nepomuckého, kterou v Tvrzi najdete.

Dnes je Tvrz Třebotov připravena přivítat všechny, kteří milují historii prostupující do luxusu současnosti. V apartmánech a komnatách Tvrze se můžete ubytovat a užívat si všudypřítomné atmosféry dávných dob. V Tvrzi také najdete jedinečné prostory pro svatby, oslavy či setkání. To vše jen pár kilometrů od Prahy.